Fenomen technologii Blockchain

Coraz częściej, w środkach masowego przekazu, słyszy się o nowoczesnych technologiach wkraczających w naszą codzienność. Z jednej strony Internet, kryptowaluty, inteligentne domy, z drugiej zaś wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i wszechobecne roboty. Powstało nawet inteligentne obuwie, które pozwala na wyświetlanie, przesłanej ze smartfona, wiadomości. Świat dzisiejszy zmienia się w świat jutra.

Co to właściwie jest ten blockchain?

Technologia blockchain to innowacja nie do podrobienia i nie do oszukania (przynajmniej przy współczesnej wiedzy). Po polsku blockchain znaczy „łańcuch bloków”. W łańcuchu mamy wiele bloków, w których zapisane są dane. Kiedy jeden rekord zostaje zapisany, automatycznie generowany jest następny, a za nim kolejny i kolejny, i tak w nieskończoność. Najprościej rzecz ujmując, mówimy o systemie, który przetwarza informacje o zawieranych w sieci transakcjach.

Przewaga technologii nad tradycyjnymi rejestrami bankowymi polega na tym, iż każdy ma do niego dostęp i może prześledzić całą historię rachunku od początku jego istnienia. Jest to swoista księga rachunkowa wszystkich transakcji w postaci zdigitalizowanej, cyfrowej. Istnieje w wielu takich samych kopiach rozproszonych po Internecie. Nie ma tutaj centralnego komputera, który obsługiwałby transakcje, wszystko odbywa się na zasadzie peer-to-peer, czyli od jednego użytkownika do drugiego, bez niepotrzebnych pośredników.

Blockchain pozwala np. kupować i sprzedawać bitcoina na dzień 29 września 2018 roku wynosi 24 115,25 zł.

Niezwykłą właściwością bitcoina jest to, że każda transakcja zostaje zapisana oraz zapamiętana. To właśnie nazywamy blockchain. Nowy blok zostaje dodany do poprzedniego co dziesięć minut. Następnie wprowadzany jest do sieci publicznej i tworzy ciągle wydłużający się łańcuch. Ilość bloków jest nieskończona, ponieważ kiedy jeden z nich zostaje zapełniony, automatycznie generuje się następny.

Jakie są korzyści z technologii blockchain?

Korzyści, jakie oferuje blockchain jest mnóstwo i wciąż znajdują się nowe zastosowania tej technologii. Obecnie wykorzystuje się ją we wszelakich transakcjach: kryptowaluty, handel, obrót akcjami, kupno i sprzedaż udziałów, rynek energii elektronicznej, itp. Coraz więcej branż szuka swojego sposobu na spożytkowanie potencjału systemu blockchain.