Jak się utrzymać na rynku konsultingowym?

Decydując się na otwarcie biznesu doradczego musimy mieć świadomość, że aby utrzymać się na rynku potrzebne nam będzie coś więcej niż tylko dobry pomysł. Musimy być najlepszymi konsultantami lub przynajmniej jednymi z najlepszych.

Wiadomo, klientów się nie wybiera, lecz można zawczasu pomyśleć czy na rynku jest zbyt na usługi, które oferujesz. Innymi słowy, kto będzie Twoim potencjalnym klientem? Osoby indywidualne czy duże przedsiębiorstwa? Chcesz pracować dla organizacji non-profit? Czy Twoja firma zajmuje się produktami niszowymi, na które trudniej znaleźć nabywców? To pytania, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem działalności. Dobry biznesplan i plan marketingowy to klucz do sukcesu!

Dlaczego ktoś miałby Cię zatrudnić?

1) Konsultant powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Kiedy zaczynasz, trudno oczekiwać, iż będziesz miał mnóstwo referencji, jednak ważne jest, żeby systematycznie zdobywać uznanie klientów. Po skończonej pracy poproś pracodawcę o krótki list polecający.

2) Czasem przedsiębiorstwo ma problem z identyfikacją wewnętrznych problemów firmy, dlatego zatrudnia doradcę z zewnątrz, żeby pomógł dostrzec, co jest nie tak. Spojrzeć na sprawę świeżym okiem, być obiektywnym i nie martwić się o układy panujące w firmie.

3) Nie zawsze właścicielowi biznesu opłaca się dawać pracę nowemu pracownikowi i płacić wszystkie składki. Taniej jest zatrudnić konsultanta tylko wtedy, kiedy się go potrzebuje. Nawet jeśli stawki doradcy są wyższe.

4) Konsultanci są proszeni o pomoc przy szkoleniach. Zwłaszcza doradcy informatyczni, którzy mogą pokazać pracownikom nowe programy, systemy, rozwiązania w zarządzaniu. Jest jedno „ale” – konsultant musi być biegły w tym, czego uczy; musi być gotowy na masę pytań i dociekań. Łatwo rozpoznać, kiedy ktoś nie ma pojęcia o tym, co mówi.

5) Czasem zatrudnia się doradcę, żeby dokonał ewaluacji i podjął decyzję, których pracowników trzeba zwolnić.

6) Konsultant może być zaproszony do firmy, w celu wprowadzenia życia, motywacji, chęci do działania. Osoba z zewnątrz – zwłaszcza pełna energii i pasji – może zrewitalizować całe przedsiębiorstwo.