Historia rozwoju technologii informacyjnych

Historia technologii informatycznych jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Tak naprawdę odkąd istnieją ludzie istnieją obecne są też technologie informacyjne, ponieważ człowiek zawsze szukał sposobów komunikacji za sprawą technologii dostępnej w danym okresie.

Era premechaniczna

Najwcześniejszy okres w historii technologii informacyjnych. Zaczyna się około 3000 lat p.n.e. i trwa do 1450 roku n.e. Ludzie komunikowali się uż

ywając języka i próbowali rysować proste rysunki na kamykach – petroglify. Pierwszy alfabet stworzyli Fenicjanie. Wraz ze wzrostem popularności alfabetu, zaczęły się pojawiać pierwsze długopisy i papier. Ludzi zaczęli zapisywać coraz więcej informacji. Tworzone teksty był przechowywane w bibliotekach. W tym okresie powstały też systemy liczbowe. Jednak dopiero w 875 roku n.e. wynaleziono liczbę “0”. Mając liczby ludzie chcieli ułatwić sobie ich liczenie i wpadli na pomysł pierwszej maszyny liczącej. Abakus, bo o nim mowa, był prekursorem liczydła. Ten starożytny kalkulator był pierwszym znakiem procesora informatycznego.

Era mechaniczna

Okres pomiędzy 1450 a 1840 rokiem n.e. W tym czasie powstaje mnóstwo nowych technologii. W 1632 wynaleziono suwak logarytmiczny, czyli przyrząd ułatwiający obliczenia. Blaise Pascal stworzył Pascalinę – maszynę umożliwiający dodawanie i odejmowanie liczb. Charles Babbage, nazywany „ojcem informatyki” zaprojektował maszynę różnicową, czyli ulepszony kalkulator. Jednym z ważniejszych pomysłów Babbage’a była również maszyna analityczna, która okazała się rewolucją. Nie doczekała się realizacji za życia autora, lecz posłużyła późniejszym twórcom do opracowania obecnie znanych komputerów.

Era elektromechaniczna

Technologia tego okresu przypomina dzisiejsze technologie. Mówimy o latach pomiędzy 1840 a 1940. Są to początki telekomunikacji. W wieku XIX wynaleziono telegraf. Samuel Morse wprowadził alfabet Morse’a w 1835 roku. W 1876 zaś Alexander Graham Bell stworzył telefon. 1894 rok to powstanie radia. Wszystkie te przełomowe odkrycia dokonały się w przeciągu kilkudziesięciu lat, co dowodzi, iż postęp z każdym nowym wynalazkiem dokonuje się szybciej. Pierwszy komputer zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych to Mark 1. Był ogromny i ważył 5 ton.

Era elektroniczna

Czasy, w których żyjemy. Od roku 1940 do teraz. W latach 1943-1945 skonstruowano ENIAC, uważany do niedawna za pierwszy komputer na świecie. Został zrobiony na potrzeby armii amerykańskiej. Maszyna była ogromna. Zaprzestano jej używać w 1955 roku.

W XX wieku rozwój technologii informacyjnych jest porażający. Wszystko dzieje się w oszałamiającym tempie. XXI wiek przynosi jeszcze więcej nowych technologii. Postęp dokonuje się dosłownie z dnia na dzień. Powstał nawet nowy zawód – konsultant informatyczny, czyli osoba, która pomaga przedsiębiorcom nadążyć za wciąż zmieniającym się światem technologii informacyjnych.