Smart Home

Smart Home to dom inteligentny, w którym codzienne rzeczy użytkowe ożywają za pomocą nowoczesnych technologii. Dzięki rozwojowi technologicznemu jesteśmy w stanie zdalnie zarządzać nie tylko domowymi sprzętami, ale także oświetleniem i energią. Tak naprawdę pod określeniem Smart Home kryje się coś więcej niż pojedyncze urządzenia, chodzi także o zarządzanie całym budynkiem. Obecnie coraz więcej osób sięga po rozwiązania, jakie oferuje inteligentny dom i z pewnością zwolenników tej technologii wciąż będzie przybywać.

Monitoring

Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych chciałoby się zabezpieczyć na wypadek włamania lub kradzieży. Na rynku dostępnych jest wiele kamer od podstawowych po te najbardziej zaawansowane i zarazem najdroższe. Dobrym rozwiązaniem są kamery z czujnikiem ruchu, które mogą wysyłać powiadomienie na email właściciela. Trzeba wziąć pod uwagę, gdzie zamieścimy sprzęt i pamiętać o czynnikach zewnętrznych, które mogą mieć na niego wpływ. Ważne, by kamera miała tryb nocny. Inteligentny dom można także wyposażyć w inne czujniki: wody, tlenku węgla, zbicia szyby, otwartych drzwi.

Oświetlenie

Tym razem nie chodzi o energooszczędność, tylko o możliwości zdalnego wyłączania lub włączania świateł w całym domu. Można się też pokusić o zmiany koloru lub regulacje natężenia światła. Możemy to robić za pomocą inteligentnego gniazdka lub za pomocą systemu do zarządzania oświetleniem. W drugim przypadku potrzebujemy smartfona, którym łączy się powyższy system. W specjalnej aplikacji zmieniamy kolory, regulujemy natężenie, włączamy i wyłączamy światło.

Gniazdko

Nie od dzisiaj wiadomo, iż sprzęty domowe np. telewizor lub dekoder, zostawione w trybie czuwania pobierają prąd. Jednakże, nie każdy po obejrzeniu odcinka ulubionego serialu wyłącza powyższe urządzenia z prądu. Byłoby to uciążliwe. Dlatego właśnie stworzono inteligentne gniazdko, które odcina dopływ prądu do sprzętów, które są do niego podłączone. Dzięki takiemu gniazdku możemy także sprawdzać zużycie energii.

Nie musimy zarządzać wszystkimi sprzętami osobno. Wystarczy, że zdecydujemy się na kompleksowy system rozwiązań, który pozwoli nam sterować inteligentnymi urządzeniami z pomocą aplikacji w naszym smartfonie.