Coraz częściej, w środkach masowego przekazu, słyszy się o nowoczesnych technologiach wkraczających w naszą codzienność. Z jednej strony Internet, kryptowaluty, inteligentne domy, z drugiej zaś wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i wszechobecne roboty. Powstało nawet inteligentne obuwie, które pozwala na wyświetlanie, przesłanej ze smartfona, wiadomości. Świat dzisiejszy zmienia się w świat jutra.
Co to właściwie jest ten blockchain?
Technologia blockchain to innowacja nie do podrobienia i nie do oszukania (przynajmniej przy współczesnej wiedzy). Po polsku blockchain znaczy „łańcuch bloków”. W łańcuchu mamy wiele bloków, w których zapisane są dane. Kiedy jeden rekord zostaje zapisany, automatycznie generowany jest następny, a za nim kolejny i kolejny, i tak w nieskończoność. Najprościej rzecz ujmując, mówimy o systemie, który przetwarza informacje o zawieranych w sieci transakcjach.
Przewaga technologii nad tradycyjnymi rejestrami bankowymi polega na tym, iż każdy ma do niego dostęp i może prześledzić całą historię rachunku od początku jego istnienia. Jest to swoista księga rachunkowa wszystkich transakcji w postaci zdigitalizowanej, cyfrowej. Istnieje w wielu takich samych kopiach rozproszonych po Internecie. Nie ma tutaj centralnego komputera, który obsługiwałby transakcje, wszystko odbywa się na zasadzie peer-to-peer, czyli od jednego użytkownika do drugiego, bez niepotrzebnych pośredników.
Blockchain pozwala np. kupować i sprzedawać waluty, także obecnie popularne kryptowaluty, czyli waluty elektroniczne.
Technologia działa jak łańcuch dlatego, że każda nowa transakcja “podpina się” pod poprzednią, zazębia się o nią i niemożliwe jest jej rozerwanie, ani żadna zmiana. Każda próba usunięcia lub przeróbki danych pociągnie za sobą błąd w każdym następującym bloku łańcucha. Takie swoiste klocki domino – popchniesz jeden i wszystkie, które są za nim także się przewrócą.
Główną zaletą tej technologii jest jej bezpieczeństwo. Jak wspomniano wyżej, przy obecnym poziomie wiedzy i myśli technicznej jest to system niemożliwy do oszukania. Dlatego coraz więcej instytucji zaczyna się nim interesować. Przede wszystkim banki i duże przedsiębiorstwa. Podmioty gospodarcze, które wiedzą, że mogą wiele zyskać czerpiąc z korzyści, jakie daje im rewolucyjny blockchain.
Skąd się wzięła ta technologia?
Wszystko zaczęło się od Bitcoina, który obecnie jest najpopularniejszą kryptowalutą. Bitcoin został wprowadzony w roku 2009 przez osobę lub grupę osób o pseudonimie „Satoshi Nakamoto”. Wartość tej kryptowaluty podlega ciągłym fluktuacjom związanym np. ze złą prasą lub niepotwierdzonymi informacjami na jej temat. Mimo wszelkim próbom doprowadzenia do upadku wartości Bitcoina, jest on najdroższą walutą elektroniczną. Kurs bitcoina na dzień 29 września 2018 roku wynosi 24 115,25 zł.
Niezwykłą właściwością bitcoina jest to, że każda transakcja zostaje zapisana oraz zapamiętana. To właśnie nazywamy blockchain. Nowy blok zostaje dodany do poprzedniego co dziesięć minut. Następnie wprowadzany jest do sieci publicznej i tworzy ciągle wydłużający się łańcuch. Ilość bloków jest nieskończona, ponieważ kiedy jeden z nich zostaje zapełniony, automatycznie generuje się następny.
Jakie są korzyści z technologii blockchain?
Korzyści, jakie oferuje blockchain jest mnóstwo i wciąż znajdują się nowe zastosowania tej technologii. Obecnie wykorzystuje się ją we wszelakich transakcjach: kryptowaluty, handel, obrót akcjami, kupno i sprzedaż udziałów, rynek energii elektronicznej, itp. Coraz więcej branż szuka swojego sposobu na spożytkowanie potencjału systemu blockchain.