Top technologie 2018

Rok 2018 przyniósł kolejne niesamowite nowinki technologiczne. Poniżej znajdują się najciekawsze z nich.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja zajmuje się tworzeniem modeli zachowań a także tworzeniem programów komputerowych udających te zachowania. Termin ten wymyślił John McCarthy w 1956 roku. Mówi się, iż sztuczna inteligencja będzie obecna w każdej aplikacji w przeciągu kilku najbliższych lat. Uczeni chcą stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie zdolna realizować wybrane funkcje umysłu i zmysłów ludzkich, które nie poddają się algorytmizacji. Naukowcy prowadzący badania nad powyższym zagadnieniem są zdania, że w całkiem niedługiej przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi wiele prac wykonywanych przez człowieka.

Przeciążenie informacją

W chwili obecnej wszystko, co robimy w Internecie zostawia za sobą ślad. Podczas jednej minuty platforma Facebook otrzymuje 900,000 loginów, 156 milionów e-maili. 15 milionów smsów jest wysyłanych i 324 miliony aplikacji zostaje pobranych. Wraz z rosnącymi możliwościami komputerów, statystyki i analiza danych, to bardzo ważna kwestia dla każdego przedsiębiorstwa. Pozwalają bowiem wyciągnąć dane z tego oceanu informacji, prowadząc do znaczących zmian w prowadzeniu firmy. Wiele właścicieli biznesów rozumie, jak ważne będą dane klientów i personalizowanie ich produktów i serwisów zgodnie z ich preferencjami. Tu z pomocą może przyjść konsultant technologii informatycznych.

Blockchain

Blockchain, to z języka angielskiego „łańcuch bloków”. Jest to baza danych, do której każdy może uzyskać dostęp. W łańcuchu przechowuje się i wymienia się dane kryptowalut. To również baza transakcji i kontraktów. Blockchain ma ogromny potencjał i stanowi wiele możliwości do zakładania nowych firm.

Prywatność i bezpieczeństwo

Rozwój nowych technologii oraz wzrost ilości danych sprawił, że hakowanie staje się coraz bardziej nowoczesne. Coraz więcej urządzeń łączy się z Internetem wytwarzając dane, co niestety powoduje, że systemy są narażone na ataki hakerów. Inteligentne rzeczy, które stają się coraz bardziej popularne do bezpiecznych nie należą. Obecnie prawie wszystkie duże przedsiębiorstwa stoją pod groźbą ataku ze strony hakerów. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest już blisko. Te same technologie, które obecnie sprawiają, iż systemy są niestabilne i łatwe do zhakowania, przyczynią się do stworzenia narzędzi przeciwdziałających atakom. Badając analizę zachowań behawioralnych otrzymamy możliwość śledzenia i zatrzymania ataku hakerów.

Internet rzecz

Internet rzeczy wiąże się ze Smart Home– inteligentnym domem. Inteligentne rzeczy zaś, to urządzenia, które są zdolne do interakcji z ludźmi. Trend inteligentnych rzeczy można zaobserwować już kilka lat temu, lecz dopiero w 2018 roku połączono go z Internetem rzeczy. Dąży się do stworzenia dużej sieci inteligentnych rzeczy, gdzie wiele urządzeń będzie razem pracować rozwijając Internet rzeczy do jego największego możliwego potencjału.