Jak rozwijać biznes doradczy?

Założyłeś biznes konsultingowy. Znasz już rynek zbytu i swoich klientów. Masz referencje. Jesteś zatrudniany przez różnych przedsiębiorców. Słowem: odniosłeś sukces. Czas pomyśleć o tym, jak rozwinąć swoją firmę doradczą.

Nowy pracownik

Jako ceniony ekspert w swojej dziedzinie masz coraz więcej pieniędzy i pracy. Musisz rozejrzeć się za pracownikami, bo możesz nie mieć czasu, żeby wszystko robić sam. Mając pracownika możesz oddelegowywać mniejsze zadania i skupiać się na ważniejszych. W dodatku twój pracownik może Ci zaoferować inną perspektywę. Druga osoba to drugie tyle pomysłów i rozwiązań.

Twój pracownik może np. zajmować się sprawami codziennymi – odbieraniem i odpisywaniem na maile, wypełnianiem dokumentów, odbieraniem telefonów, itp. Ty w tym czasie możesz aktywnie poszukiwać nowych klientów. Przecież nie chcesz stracić intratnego kontraktu tylko dlatego, że usuwałeś niepotrzebne maile ze skrzynki elektronicznej. Nie martwisz się też, kiedy jesteś poza biurem, ponieważ wiesz, że zawsze ktoś jest na miejscu i obsługuje klientów.

Odpowiednie stawki

Ważne jest, żeby stawki za Twoje usługi nie były ani za wysokie ani za niskie. Wiadomo, że na początku kariery nie możesz ustalić zbyt wygórowanych cen, ponieważ nikt Cię nie zatrudni. Jednak kiedy już wypracujesz swoją pozycję na rynku, możesz troszkę podwyższyć stawkę. Najlepiej sprawdzić, jakie ceny oferuje konkurencja i na tej podstawie wyliczyć swoją kwotę.