Top technologie 2017

Nowoczesne technologie rozwijają się w zadziwiająco szybkim tempie. Najlepszy procesor dzisiaj, może zostać jutro zdetronizowany przez nowszy, szybszy i bardziej wydajny. Komputery, laptopy, tablety a nawet telefony komórkowe to przeżytek! Wchodzimy w erę „smart”, czyli erę inteligentnych technologii, które przenoszą nas do przyszłości, o jakiej nie marzyło się naszym rodzicom.

Inteligentny dom

Smart Home, czyli inteligentny dom przestał być futurystyczną wizją z książek i filmów. Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że zamiast odkurzać, będziesz siedział w fotelu z kawą w ręce a robot odkurzający wykona pracę za Ciebie? Tak, to prawda. Pojechałeś na zakupy i nie pamiętasz, czy w domu jest mleko? Sprawdź to przez kamerkę umieszczoną w inteligentnej lodówce. Kiedy będziesz wracał z zakupów, Twoja brama wjazdowa otrzyma informację, za ile minut dotrzesz na miejsce i zawczasu się dla Ciebie otworzy – magiczne, a raczej inteligentnie, bo przecież nikt nie lubi czekać. Jesteś w restauracji i nie pamiętasz czy zgasiłeś światło w sypialni? Wystarczy, że odpalisz odpowiednią aplikacje w telefonie i już wiesz, bo widzisz schemat wszystkich pokoi. Ty zgasiłeś światło w sypialni, ale Twoja żona zostawiła lampkę w kuchni, którą możesz wyłączyć jednym kliknięciem.

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość, w skrócie VR, kojarzy się z dobrą zabawą. Dzięki specjalnym goglom możemy przenieść się w wirtualny świat w przeciągu kilku sekund. Gry survivalowe z elementami horroru, w których zadaniem gracza jest po prostu przetrwanie, odbiera się lepiej na sprzęcie do VR. Emocje i zaangażowanie są większe. Poziom stresu także. Kto chciałby, żeby goniło go stado krwiożerczych zombie? Można oczywiście wykorzystać wirtualną rzeczywistość do grania w gry, ale nie tylko. Tej technologii używa się także w medycynie – do szkoleń np. chirurgicznych, w wojsku, w astronautyce. Wiele osób wyleczyło w ten sposób swoje fobie. Pani, która ma klaustrofobię zakłada gogle i świat wirtualny przenosi ją do ciasnego pomieszczenia, w którym musi przez chwilę pozostać. Na początku jej parametry życiowe skaczą, lecz po kilku sesjach przyzwyczaja się do tego. Dobry i bezpieczny początek pozbywania się fobii.

Wszystko na życzenie

Uber, czyli aplikacja mobilna służąca do zamawiania transportu samochodowego na zasadzie kojarzenia pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji, sprawiła, iż ludzie oszaleli na punkcie usług na życzenie. Każdy chce mieć wszystko przez telefon komórkowy. Obecnie mamy aplikacje pozwalające zamówić dostawę jedzenia, zarezerwować hotel, lekarza, zrobić zakupy z dostawą do domu, itp. Oczekujemy, że świat będzie na nasze żądanie. Szukamy wygody w większości aspektów naszego życia. Chcemy mieć coraz łatwiej i przyjemniej.

Automatyzacja

Coraz więcej zawodów przechodzi w zapomnienie z powodu automatyzacji. Zadania, które wcześniej mogłyby wykonywane tylko przez ludzi, teraz będą robione przez roboty. Istnieją już nawet roboty piszące artykuły, roboty nauczyciele, roboty lekarze, roboty mechanicy, itp. W każdej branży znajdzie się miejsce dla robota, tylko co z ludźmi, którzy przez tę sytuacje stracili pracę?