Kryptowaluty

Kryptowaluta to waluta kryptograficzna. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna. Można nią płacić używając portfela w aplikacji na smartfonie. Transakcja odbywa się elektronicznie, bez udziału systemu bankowego. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że nikt nie ma nad takimi przelewami nadzoru. Kryptowaluta to obecny symbol wolności i swobody w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Waluta elektroniczna nie poddaje się kontroli polityków ani banków.

Bitcoin

Obecnie najbardziej popularna kryptowaluta na całym świecie. Wprowadzona w 2009 roku przez osobę pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”. Wartość bitcoina wciąż rośnie zgodnie z założeniami. Waluty jest coraz mniej a zainteresowanie nią jest coraz większe. Kurs bitcoina na dzień 30 sierpnia 2018 roku to ponad 25 tysięcy złotych. Pewien mężczyzna, Kristoffer Koch, w 2009 roku kupił 5000 bitcoinów za około 27 dolarów. Zapomniał o tym, że ma wirtualny portfel i przypomniał sobie dopiero, kiedy w mediach zaczęto mówić o kryptowalutach. Wypłacił tylko 1/5 sumy i kupił sobie dom. Reszta bitcoinów wciąż jest na niego koncie. Bitcoin zajmuje 1. miejsce na liście kryptowalut w 2018 roku.

Ether

Zapoczątkowany pod koniec 2013 roku przez programistę Rosjanina Vitalika Buterina. Całkiem niedawno świat zachwycił się grą „CryptoKitties”, polegającą na hodowli kotów – wirtualnych kotów. W pewnym stopniu przypomina „Pokemon Go”. Niektóre wyhodowane kociaki mogą kosztować około 23 tysiące dolarów. Sprzedano już ponad 20 tysięcy kryptokotów. Kurs kryptowaluty ether na dzień 30 sierpnia 2018 roku to ponad 1000 złotych. Ether zajmuje 3. miejsce na liście kryptowalut w 2018 roku.

Litecoin

Litecoin został wypuszczony w październiku 2001 roku przez pracownika firmy Google. Litecoiny, tak samo jak bitcoiny, można kopać. Kurs litecoina na dzień 30 sierpnia 2018 roku to około 218 złotych. Litecoin zajmuje 6. miejsce na liście kryptowalut w 2018 roku.