Jak zacząć biznes doradztwa informatycznego?

W jednym z poprzednich artykułów omówiliśmy jak założyć biznes doradczy oraz jakie dziedziny konsultingu są obecnie najpopularniejsze. Z rankingu wynika, że najczęściej poszukiwanym konsultantem jest doradca informatyczny, którego zadaniem jest opracowywanie strategii wdrażania systemów informatycznych do firm.

Konsultanci informatyczni dzielą się specjalistyczną wiedzą na temat technologii informacyjnych z przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi. Jak doradca możesz pracować w firmie lub założyć własny biznes. Jeśli zdecydujesz się na drugi krok, czyli rozpoczęcie działalności, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Określ dokładny obszar swojej wiedzy, jeśli chodzi o technologie informacyjne

Oczywiście możesz mieć rozległą wiedzę na temat nowoczesnych technologii, ale warto także mieć jakiś obszar, z którego jest się totalnym ekspertem. Wiesz wszystko i nie zaskoczy Cię żadne pytanie ani zadanie.

Wyszukaj konkurencję w okolicy

Znajdź wszystkich doradców konkurencji i zorientuj się, jakie usługi oferują i jakie maja stawki.

Nazwij swój biznes

Wymyśli coś chwytliwego, ale nietandetnego. Konsultanci to profesjonaliści, więc przygotuj coś poważnego, co odzwierciedla Twoją osobowość i daje wskazówkę odnośnie tego, czym zajmuje się Twoja firma.

Przygotuj biznesplan

Przeprowadź dobry research i dowiedz się, co powinien zawierać świetny biznesplan. Opisz oferowane produkty lub usługi, jakie masz plany na rozwój firmy, jak zamierzasz się reklamować, jak chcesz zarządzać finansami, itp. „Skrojony na miarę” biznesplan pomoże Ci przejść przez trudne początki zakładania firmy konsultingowej.