Każdy rok przynosi nowe technologie. Smartfon, który dzisiaj jest najbardziej zaawansowany technologicznie, jutro może zostać zdetronizowany przez wydajniejszy sprzęt z jeszcze lepszym procesorem i większą pamięcią. Zwykły komputer, laptop czy tablet już nikogo nie zadowolą, ponieważ wszyscy szukają inteligentnych technologii, które przeniosą nas do przyszłości.
Rok 2017
Rok 2017 obfitował w smart technologie:
• Inteligentny dom (smart home) – połączenie codziennych rzeczy użytkowych z nowoczesnymi technologiami. Pozwala na inteligentne sterowanie całym budynkiem: monitoringiem, oświetleniem, roletami, bramą garażową, odkurzaczem i innym domowymi sprzętami za pomocą smartfona lub tabletu.
• Wirtualna rzeczywistość (VR) – do której przenosimy się za pomocą specjalnych gogli, to nie tylko dobra zabawa, ale także przydatne narzędzie do przeprowadzenia szkoleń: wojskowych, medycznych itp.
Rok 2018
W roku 2018 nie zabrakło miejsca dla nowych fantastycznych i zaawansowanych technologicznie rzeczy.
• Sztuczna inteligencja – dzięki której uczeni mają możliwość tworzenia oprogramowania, którego zadaniem jest imitowanie modeli zachowań człowieka przez roboty. Sztuczna inteligencja jest na dobrej drodze do zastąpienia człowieka w wielu pracach.
• Blockchain – „łańcuch bloków”, czyli ogólnodostępna baza danych jest ogromną szansą dla nowych i istniejących firm.
• Internet rzeczy – bezpośrednio związany ze Smart home i tworzeniem sieci inteligentnych rzeczy, które „współpracują” ze sobą i są zdolne do interakcji z człowiekiem.
Rok 2019
Choć dopiero wkroczyliśmy w 2019 rok, to jednak już możemy określić, w jakim kierunku podążą nowoczesne technologie.
• Uczenie maszynowe – bezpośrednio łączy się ze sztuczną inteligencją i daje komputerom „moc” nauczenia się rzeczy, do których nie zostały zaprogramowane. Maszyny są w stanie uczyć się poprzez odkrywanie wzorów i schematów oraz wysnuwanie logicznych wniosków. Możemy tutaj wyróżnić naukę pod nadzorem i bez nadzoru. Niestety ludzie nie potrafią określić, w którym kierunku pójdzie uczenie maszynowe i niedługo może nas spotkać przykra niespodzianka z filmów science-fiction, czyli bunt robotów i opanowanie świata przez maszyny.
• Rzeczywistość rozszerzona – połączenie świata generowanego komputerowo ze światem rzeczywistym. W tym celu wykorzystywany jest obraz z kamery na telefonie, na który nakłada się grafikę 3D generowaną w czasie rzeczywistym. Dostępne są okulary, na których użytkownik może widzieć otaczający go świat oraz obrazy podsuwane mu przez komputer nałożone na świat rzeczywisty. O tym zjawisku traktuje książka Marca Elsberga pod tytułem „Zero”. Obecnie rzeczywistość rozszerzoną wykorzystuje się w medycynie, lotnictwie, motoryzacji, marketingu, muzealnictwie, szkolnictwie.
• E-handel (handel elektroniczny) – co prawda nie należy do nowoczesnych technologii i jest obecny na rynku już od wielu lat, jednak właśnie teraz przeżywa swoje odrodzenie. Coraz więcej osób wybiera skorzystanie ze sklepu online niż osobiste pójście do sklepu stacjonarnego. Wszechobecny pęd i brak czasu skłaniają zapracowanych ludzi do szukania szybszych rozwiązań. Zamiast szukać w sklepie sukienki w odpowiednim kolorze i rozmiarze można po prostu przefiltrować stronę z tysiącem ubrań. Zamiast chodzić od serwisu do serwisu w poszukiwaniu używanego, ale wciąż sprawnego Iphone’a, lepiej zajrzeć na stronę, która oferuje takie sprzęty, jak np. mresell.pl, w przystępnych cenach. Obecnie przez Internet zamawia się nawet produkty codziennego użytku z dostawą do drzwi w przeciągu jednej godziny od złożenia zamówienia.