Wirtualna rzeczywistość

Pierwszy sprzęt do wirtualnej rzeczywistości, w skrócie VR, został zaprojektowany w 1962 roku przez Mortona Heiliga. Mężczyzna stworzył Sensoramę, czyli urządzenie, które dawało złudzenie przebywania w innej rzeczywistości poprzez wyświetlanie krótkich filmików przed oczami widza.

Obecnie VR używane jest nie tylko do zabawy. Chociaż faktem jest, iż większość użytkowników kojarzy gogle do wirtualnej rzeczywistości tylko i wyłącznie z grami survivalowymi, w których ucieka się przed zombie lub innymi potworami. Emocje podczas grania na sprzęcie do VR są oczywiście większe. Wszystko wydaje się realniejsze i głębsze.

Przyjrzyjmy się jednak innym zastosowaniom wirtualnej rzeczywistości.

Leczenie fobii oraz zespołu stresu pourazowego

W wirtualnej rzeczywistości można w bezpieczny sposób przeżywać wydarzenia stresujące i nieprzyjemne. Osoby mające fobię mogą w ten sposób oswoić się ze swoim lękiem. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mają możliwość przeżywania na nowo sytuacji stresowej i próbowania poradzić sobie z niepokojem, poczuciem winy, rozpaczą. Badania dowodzą, iż terapia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości prowadzi do zredukowania objawów fobii oraz zespołu stresu pourazowego.

Szkolenia

Szkolenia chirurgiczne mogą się odbywać za pomocą sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Żeby to umożliwić, podczas operacji nagrywa się pracę chirurgów. Następnie tworzy się symulator, na którym młodzi adepci mogą się przyuczać bez narażania na szwank zdrowia pacjentów.