Biznes doradztwa informatycznego

Postęp, jaki obecnie dokonuje się na rynku technologicznym jest zadziwiający. Potrafimy odzyskać prawie każdą informację i komunikować się na setki sposobów używając komputera, laptopa, telefonu komórkowego – smartfona, itp. Możemy odbierać rozmowy nawet na zegarku – smartwatchu. Nowe urządzenia dostały nawet przedrostek „smart”, żeby podkreślić, że są inteligentne.

Z nowoczesnymi technologiami jest tak, że bardzo szybko się starzeją. Smartband, który dzisiaj jest najbardziej zaawansowany technologicznie, jutro może zostać zastąpiony jeszcze lepszym. Ciągle pojawia się coś nowego i tak naprawdę trudno przewidzieć, w jakim kierunki rozwinie się jeszcze rynek technologiczny.

Obecne technologie rozwijają się w takim tempie, że przeciętna osoba nie jest w stanie nadążyć. Poza tym nie każdy ma czas i chęci, żeby śledzić zmiany w technologii. Dlatego właśnie powstała branża nazwana biznesem doradztwa technologicznego. Przedsiębiorcy mogą poprosić konsultanta o poradę w sprawach, o których nie mają dużej wiedzy.

Doradztwo technologiczne inaczej konsulting informatyczny to prężnie rozwijająca się działalność usługowa, która oferuje pomoc przy zastosowaniu technologii informatycznych. Konsultant planuje i projektuje systemy komputerowe – począwszy od oprogramowania i technologii do komunikacji a skończywszy na szkoleniach dla pracowników.

Profesjonalny doradca informatyczny opracowuje skuteczną strategię informatyzacji konkretnego przedsiębiorstwa na postawie wywiadu przeprowadzanego z osobami zarządzającymi firmą. Ważne jest jasne określenie:

– potrzeb informacyjnych przedsiębiorstwa,

– obszarów, w jakich ma się odbyć informatyzacja

– założeń strategicznych i koncepcji firmy względem systemu informatycznego.

Gotowy plan jest rozłożony na poszczególne etapy pracy nad wdrożeniem systemu informatycznego.

Obecnie rynek doradztwa technologicznego w Polsce jest zdominowany przed zagraniczne firmy zajmujące się technologiami informacyjnymi. Konsulting informatyczny stosuje się najczęściej w instytucjach finansowych, administracji państwowej i przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.